През 2024 година при пожари в област Русе са загинали четирима граждани на възраст от 42 до 66 години и са пострадали четирима на възраст от 33 до 44 години. Това отчетоха на брифинг от Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Русе.
За същия период на 2023 г. са загинали петима и са пострадали двама граждани. Тревожно е понижаването на възрастовата граница на загиналите и пострадалите в сравнение за петгодишен период. През миналата година са спасени двама граждани от екипите на РСПБЗН, като в единия от случаите е осъществена принудителна евакуация на гражданин в безпомощно състояние.
Екипите на РДПБЗН - Русе през изминалата година са реагирали на 1352 произшествия, което е с близо 200 инцидента по-малко спрямо 2023 година.
Общо 98 декара горски масиви са унищожени при пожари през миналата година в областта - от тях 13 дка широколистна и 85 дка иглолистна гора, съобщи директорът на противопожарната служба в Русе комисар Светослав Войчев.
При три пожара са унищожени 8 дка пшеница, 5 дка ечемик и 2 дка други култури. Отчита се обаче намаляване на тези произшествия в сравнение с 2023 г.
От началото на 2025 г. екипите на РДПБЗН – Русе са реагирали на 246 произшествия, като 176 от тях са били пожари – 56 с материални загуби, а останалите 119 без щети. Един човек е загинал, а двама са пострадалите.
През пожароопасния отоплителен сезон най-голям дял имат пожарите причинени от „небрежност при боравене с открит огън“, следвани от възникналите вследствие „неправилно ползване на отоплителни уреди“, и „късо съединение“. Най-често пожарите са в жилища, но много сериозен е броят на запалените контейнери, тъй като хората хвърлят жарта си, без да я угасят.
Двойно е нараснал броят на приемателните комисии на държавния противопожарен контрол в Русенска област през последните 5 години. Дейността в инвестиционния процес бележи ръст, особено на извършените проверки за строежи от IV и V категория по ЗУТ. Броят на разгледаните инвестиционни проекти също се е увеличил спрямо предходни периоди. През годината има издаден един АУАН за нарушения на ЗУТ и подзаконовите нормативни актове по неговото прилагане.
Завишен е контролът по осъществяване на държавен противопожарен контрол при проектиране, изпълнението на строежите и въвеждането им в експлоатация, изразяващ се в извършването на по-голям брой проверки от планираните и осъществения методически контрол от РДПБЗН-Русе.
Един от основните проблеми, засегнати по време на брифинга, бе предотвратяването на пожарите, предизвикани от преминаващи влакове. Оповестено бе, че по инициатива на РДПБЗН – Русе вече е проведена работна среща с НКЖИ и Община Русе, като са предприети мерки за ограничаване възникването на пожари от преминаващи влакове в сервитута на ж. п. линията Русе – София /като тези, възникнали м.г. в района на Долапите и вилна зона 9-и км/. От комисия с представители на РД ПБЗН – Русе, Община Русе и НКЖИ, чрез специален железопътен състав, е направен оглед по периметъра на жп трасетата и са набелязани мерки, като в резултат на това вече са започнали действия по почистване около линиите и отстраняване на растителността и изоставените траверси, както и други лесно запалими обекти. Предстои след около месец комисията да извърши проверка на свършеното.
От русенската регионална дирекция засегнаха и друг сериозен проблем, по който съвместно с други институции се налага да бъдат предприети своевременни мерки - изоставените сгради, където, особено през зимата, се самонастаняват бездомници, които палят огън, за да се стоплят и това води до инциденти.
От пожарната отново апелираха към гражданите да бъдат внимателни и да не палят отпадъците в контейнерите, защото тези произшествия често водят до нанесени щети по автомобили и сгради в близост. Освен това хората трябва да помислят за своята безопасност и тази на домовете си, преди да горят отпадъци, когато почистват дворовете на своите вили или къщи от сухи треви и храсти, защото немалко са случаите със сериозни последствия от такива действия.
Напиши коментар