Прокуратурата привлече към наказателна отговорност Божидар Божанов

Бившият министър на електронното управление е с мярка на неотклонение парична гаранция

Прокуратурата привлече към наказателна отговорност Божидар Божанов Снимка: БТА

Софийска градска прокуратура (СГП) привлече към наказателна отговорност депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов за престъпление по служба. Определена му е мярка за неотклонение гаранция в размер на 10 хиляди лева.

Още вчера депутатът от ПП-ДБ обяви, че очаква да бъде привлечен днес като обвиняем. Той няма съмнения за изцяло пропагандния характер на обвиненията срещу него.

Божанов се отказа от своя имунитет на 4 март. Той му беше поискан от и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов.

"Обвинението, разбира се, е абсурдно. Твърдят се неща, които не са се случвали. Престъпления не съм извършвал, то е единствено с пропагандна цел. Абсолютно спокоен съм, че това нещо ще се разпадне в съда и затова очаквам максимално бързо да бъде внесено в съда. Политическите влияния в прокуратурата не са тайна за никого", коментира Божанов на излизане от следствието.

Той е обвинен, че в качеството си на министър на електронното управление в периода от 20 май до 17 юни 2022 г. е нарушил служебните си задължения по Закона за защита на класифицираната информация и Правилника за неговото прилагане и по Вътрешните правила на Министерство на електронното управление за възлагане на обществени поръчки.

Божанов предоставил на изпълнителния директор на ИА „Инфраструктура на електронното управление“ файл на флаш памет, представляващ техническа спецификация, и указал тя да бъде използвана за провеждане на обществена поръчка за близо 18 млн. лв.

Техническата спецификация е била изготвена в нарушение на установения ред, гарантиращ сигурността на информацията. Така се давало предимство на консорциум на търговски дружества при участие и класиране за изпълнител на обществената поръчка. Целта била да се набави за другиго облага – да се улесни и предостави преимущество на консорциума при участието му в обществената поръчка, като от деянието са могли да настъпят немаловажни вредни последици – да се разходват непрозрачно публични средства, да се създадат условия за нарушаване на конкуренцията, да се разколебае доверието на гражданите в Министерство на електронното управление и да се застраши киберсигурността на държавната администрация.

По досъдебното производство е събран значителен по обем и съдържание доказателствен материал, приложени са материали от проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция, извършена на Министерство на електронното управление по разпореждане на СГП, приобщени са и материали от Държавна агенция „Национална сигурност“, съобщават от прокуратурата.      

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори