Римокатолическата църква е с нов пастир - първия американец на Светия престол

Робърт Превост бе избран на втория ден от конклава

Римокатолическата църква е с нов пастир - първия американец на Светия престол Снимка: БТА

Новият папа е Робърт Превост от САЩ - първият американски понтифик в историята. Той е избрал името Лъв Четиринадесети. В първите си думи като наследник на папа Франциск, изречени от балкона на базиликата „Свети Петър”, 69-годишният Лъв ХІV, каза: „Мир вам!” и отправи послание за мир, диалог и евангелизация на църквата.

Името му бе обявено снощи от протодякона на конклава - френския кардинал Доминик Мамберти. От балкона на базиликата "Свети Петър" във Ватикана той обяви пред събралото се на едноименния площад множество, че е избран нов папа с думите "Habemus Papam" ("Имаме папа" на латински). 

Вчера в 18:07 ч. (19:07 ч. българско време) от комина на Сикстинската капела във Ватикана започна да се издига бял дим - знак, че е избран нов папа. Новината бе приветствана от около 45-те хиляди души, които са се събрали на площад "Свети Петър". Преди това през деня имаше две неуспешни гласувания, оповестени с черен дим.

В първата си реч като предстоятел на Римокатолическата църква, която произнесе от балкона на базиликата "Свети Петър", новият папа се обяви за "построяване на мостове" чрез диалог. "Да вървим напред, без страх, единни, ръка за ръка с Бог и помежду ни", призова още Лъв Четиринадесети. Той даде почит и на своя предшественик Франциск, който го назначи за кардинал.

Кой е Робърт Превост

Той е вторият американски папа след Франциск, но за разлика от Берголио, 69-годишният американец Робърт Франсис Превост е роден в северната част на континента и е бил пастир в южната част на същия, преди да бъде призован от своя предшественик да ръководи Ведомството за епископите и Папската комисия за Латинска Америка.

Новият папа е роден на 14 септември 1955 г. в Чикаго, Илинойс, в семейството на Луи Мариус Превост, от френски и италиански произход, и Милдред Мартинес, от испански произход. Той има двама братя, Луис Мартин и Джон Джоузеф.

Прекарва детството и юношеството си в Съединените щати, като учи първо в малката семинария на отците августинци, а след това в университета Виланова в Пенсилвания, където през 1977 г. завършва математика и изучава философия. На 1 септември същата година в Сейнт Луис той постъпва в новициата на Ордена на Свети Августин (OSA), в провинция „Дева Мария от Добрия Съвет“ в Чикаго.

Той получава образованието си в Catholic Theological Union в Чикаго, завършвайки богословие. На 27-годишна възраст е изпратен от своите настоятел в Рим да учи канонично право в Папския университет „Свети Тома Аквински“ (Анджеликум). В Рим е ръкоположен за свещеник на 19 юни 1982 г. в Августинския колеж „Санта Моника“.

Превост защитава магистратура през 1984 г., а на следващата година, докато подготвя докторската си дисертация, е изпратен в августинската мисия Чулуканас в Пиура, Перу (1985-1986 г.). През 1987 г. той защитава докторската си дисертация на тема „Ролята на местния приор на Ордена на Свети Августин“ и е назначен за директор на отдела за звания и директор на мисиите на августинската провинция „Майка на добрия съвет“ в Олимпия Фийлдс, Илинойс.

На следващата година той достига мисията в Трухильо в Перу, като ръководител на проекта за общо образование на августинските кандидати от викариатите Чулуканас, Икитос и Апуримак. В продължение на единадесет години заема длъжностите на приор на общността (1988-1992), директор по образованието (1988-1998) и учител на новициатите (1992-1998), а в архиепископията на Трухильо - съдебен викарий (1989-1998) и професор по канонично право, патристика и морал в главната семинария „Сан Карлос и Сан Марсело“. Същевременно му е поверена и пастирската грижа за енория „Дева Мария Майка на Църквата“, по-късно учредена като енория с титлата „Света Рита“ (1988-1999), в бедните покрайнини на града, а от 1992 до 1999 г. е енорийски администратор на „Дева Мария от Монсерат“.

През 1999 г. е избран за приор-провинциал на августинската провинция „Майка на добрия съвет“ в Чикаго, а две години и половина по-късно е избран генерален приор, като го потвърждават през 2007 г. за втори мандат.

През октомври 2013 г. се завръща в своята августинска провинция в Чикаго и е директор на обучението в манастира „Свети Августин“, първи съветник и провинциален викарий; позиции, които заема, докато папа Франциск не го назначава на 3 ноември 2014 г. за апостолически администратор на перуанската епархия Чиклайо и едновременно с това за титулярен епископ на Суфар. На 7 ноември той встъпва в епархията, в присъствието на апостолическия нунций Джеймс Патрик Грийн, който го ръкополага за епископ месец по-късно, на 12 декември, празника на Дева Мария от Гуадалупе, в катедралата на Дева Мария.

Неговото епископско мото е „In Illo uno unum“ (Само един в Него), думи, които Свети Августин произнася в проповед, Изложение на Псалм 127, за да обясни, че „въпреки че ние, християните, сме много, в единия Христос сме едно“.

На 26 септември 2015 г. е назначен за епископ на Чиклайо от Франциск, а през март 2018 г. е избран за втори вицепрезидент на Перуанската епископска конференция, в рамките на която е и член на Икономическия съвет и председател на Комисията за култура и образование.

През 2019 г. Франциск го включва сред членовете на Конгрегацията за духовенството, а на следващата година - сред тези на Конгрегацията за епископите. През същата 2020 година, на 15 април е назначен за апостолически администратор на перуанската епархия Каляо.

На 30 януари 2023 г. папата го призовава в Рим за префект на Ведомството за епископите и председател на Папската комисия за Латинска Америка, като го повишава в архиепископ. И в Консисторията от 30 септември същата година го издига в кардиналски сан за кардинал, като му назначава дяконството на Света Моника. Превост я поема на 28 януари 2024 г. и като ръководител на Ведмоството участва в последните апостолски пътувания на папа Франциск и в първата и втората сесия на XVI Обикновено общо събрание на Синода на епископите за синодалността, проведено в Рим съответно от 4 до 29 октомври 2023 г. и от 2 до 27 октомври 2024 г.

Междувременно, на 4 октомври 2023 г., Франциск го включва сред членовете на Ведомството за евангелизация, Секцията за първа евангелизация и Новите местни църкви; за Учението на вярата; за Източните църкви; за духовенството; за Институтите на богопосветен живот и Обществата на апостолския живот; за култура и образование; за законодателни текстове; на Папската комисия за града-държава Ватикан.

По време на последната хоспитализация на своя предшественик в поликлиниката „Джемели“, Превост е оглави молитва за здравето на Франциск на площад „Свети Петър“ на 3 март.

Източници: БТА, Vatican News

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори