Русе: Докъде стигна битката за спасяването на двете Златки?

След близо 4-часови усилия вчера се видяло, че фолиото отгоре изобщо не е помръднало от обработката

Лаковото покритие здраво се е „вкопчило” в бронзовото тяло на едното от излъсканите до блясък момичетата
Русе фигури шадраван на площад Батенберг

 

В ранния следобед вчера, около 14.30 ч., немското лаково покритие си стоеше „вкопчено” непоклатимо върху бронзовото тяло на едното от излъсканите до блясък момичетата на проф. Любомир Далчев, мир на праха му. Така започна грандиозната битка по възвръщането на автентичната аура на „Двете Златки” от шадраванана историческия площад „Батенберг”, където през 60-те години на миналия век е монтирана бронзовата композиция на големия българскитворец, пише днес вестник "Бряг". Когато се случи скандалното „почистване” на фигурите, последва мълниеносна реакция на заинтересованите органи, зада се предотврати по-нататъшнотонепрофесионално посегателство върху паметниците на културата в Русе. Станалото тогава очевидно не можеше да бъде поправеноведнага, но кметскиятекип и гл. архитект на Русе Живка Бучуковска, заедно с местната група на художниците към СБХ в Русе,намериха вярното решение-да се полагат ефективни усилия в превантивна посока, когато става дума за подобни прибързани „офанзиви”. Нещо повече, кметът Пламен Стоилов издаде специална заповед и разшири максимално Комисията по градски дизайн, за да имавъзможно повече становища при следващи реконструкции и строителни работи, свързани с архитектурните и културни паметници в града, пише в материала си ПламенКалинов. Той припомня, че още на първото събиране известнитерусенски скулптори Георги Радулов и ДаниелКънчев поеха ангажимента да се заемат с възстановяването на къпещите се момичета. Вчера обаче се оказало, че това няма да е много лесно нещо, което Даниел Кънчев сподели ощепри първия тревожен брифинг-среща при гл. архитект Бучуковска с журналистите и хората от въпросната Комисия по градски дизайн.

Работници от спасителния екип споделилиза в. „Бряг”, че от сутринта са започнали да обливат едната от статуите със специални препарати (безопасни за метала), за да падне лаковото покритие върху фигурата. След близо 4-часови усилия се видяло,че вероятно немското фолио отгоре изобщо не е помръдналоот обработката. „това са германски покрития, имат почти мигновено сцепление с повърхността и много трудно ще ги махнем, но ще опитаме и с други методи, не може да не успеем" , споделилработникът, пожелал изрично  да не се цитираимето му. Самият скулптор Даниел Кънчев дал разпорежданията си и уточнил „рецептата” на повторното патиниране преди да замине по спешен личен проблем за чужбина, но до два дни го очакват да еотново на обекта. 

Реставраторът от групата си спомнил, че като ученик е гледал монтирането на скулптурите през 60-те години, когато е бил ученик в Бастилията (СОУ „Христо Ботев”). Фигурите и тогава са били доста светли. Върху отливките си личат следите от недобра леярска работа, специфични белези от недобре изчистена формовъчна пръст, а в материала, освен бронз има цинкови и други метални примеси. Върху статуята личат фабрични каверни, а през спойките на отделни детайли по торса влиза вода и вътре се поддържа постоянна влага, която се стича през стъпалата на фигурите върху постамента(там се забелязва зеленикаво-бакърена патина, това са местата, където се получава т.н. на леярски език „електрокорозия”.Всъщност става дума за  биологична корозия – процес, свързан с въздействието на микроорганизми върху метала и електромагнитни въздействия от слънчевото греене, вследствие на което той се разрушава.

Очевидно през април ще се води битка за възстановяването на автентичния вид на къпещите се момичета и водните кончета в кръглия шадраван.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори