Регионалните здравни инспекции започват поставяне на ваксини срещу менингококови инфекции. За целта желаещите трябва първо да си купят препарата от аптека, обясняват от МЗ.
На българския пазар е налична само една от двете ваксини - срещу менингококи от групи A, C, W-135 и Y.
Ваксинацията у нас срещу опасното заболяване е препоръчителна от 20 години, посочват здравните власти.
Информация за регионалните здравни инспекции е публикувани на сайта на здравното министерство на интернет адрес Регионални здравни инспекции (РЗИ) • МЗ
През последните дни бяха регистрирани случаи на менинкгококова инфекция в София, Пловдив и Ямбол. 13-годишно момче от столицата продължава да се лекува от заболяването в детската болница. Под лекарско наблюдение остава и двумесечно бебе от Пловдив. За съжаление заболяването отне живота на 11-месечно бебе от София и 27–годишен мъж от Ямбол.
"Много е трудно да препоръчаш слагането на ваксина. Всеки трябва да си вземе решение. Ако го гледаме от гледна точка на общественото здраве, няма как да кажем, че едно заболяване с 8, 10, 12 случая годишно е особен проблем за общественото здраве. Когато обаче то протече по особено тежък начин, и особено ако доведе до смърт на дете, очевидно е, че това вълнува обществото и няма как да е по различен начин. Решението си го взима всеки сам. Нашата работа беше да дадем цялата налична информация и да съдействаме на този, който желае - да може да имунизира детето", това заяви пред БНТ заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Здравното министерство ще разговаря с фирмата вносител и на втората ваксина срещу менингококова инфекция. Очаква се преговорите да започнат през тази седмица.
Според доц. Кунчев един от проблемите при борбата с менингококовите инфекции е многообразието на щамовете: "Лошото е, че има 12 различни щама. Не всички са толкова представени по отношение на заболеваемостта. Важните са 5-6. Като в различните страни са в различно съотношение, което прави още по-сложна задачата".
За самото заболяване е много характерна сезонността, а сега сме точно в този период, посочи Кунчев. За съжаление всяка година има по няколко тежки случая.
"В някои колективи до 20% носят бактерията в носа си. Така, че не е въпросът дали ще се срещнем с нея или не. Ние се срещаме с нея. И в огромна част от случаите тя нищо не предизвиква. Просто сме носители. При едни 9-10% предизвиква леки прояви, на които никой не обръща внимание. Не ходи на лекар, не се изследва. И при много малко хора, които имат срив на имунната система, води до тези най-тежки прояви на заболяването".
Доц. Кунчев бе категоричен, че няма смисъл тази ваксина да бъде задължителна - не бива да се ваксинират всички деца само заради пет случая.
Той посочи като най-важна тема имунизационния календар, като го определи като една от "най-важните характеристики на едно обществено здраве". И допълва, че всеки спад на имунизационното покритие води до проблеми - епидемии и засягане на много деца.
Главният здравен инспектор предупреди, че всеки спад в имунизационното покритие неминуемо води до проблеми като епидемии и заболяване на много деца.
"Развитието му е една от най-важните задачи на всяко здравеопазване. То трябва да бъде приемливо консервативен. Ние не можем да пипаме през два месеца и да променяме непрекъснато всичко. Но същевременно излизат нови препарати, развива се науката. И всичко, което е ползвано по света, и нашите деца трябва да имат достъп до него," подчерта доц. Кунчев.
Той каза и че е време да се обмисли включването на ваксината срещу варицела в имунизационния календар на България.
Напиши коментар