С още месец се удължава срокът на забраната за износ на инсулини и някои антибиотици. Това се посочва в заповед на министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева. Целта на забраната е да бъде обезпечен българският лекарствен пазар с достатъчно лекарствени продукти за задоволяване на потребностите на населението.
След анализ на данни от Изпълнителната агенция по лекарствата, от регионалните здравни инспекции и от Националната здравноосигурителна каса са налице данни за нерегулярни доставки/забавяне или отказ от складовете на търговците на едро за инсулини и антибиотици.
Това се отнася за лекарствени продукти от следните фармакологични групи: А10А „Инсулини и аналози“ - лекарствени продукти от групата с INN Insulin human; INN Insulin Aspart; INN
Insulin degludec; INN Insulin detemir; INN Insulin glargine; INN Insulin Lispo, J01
„Антиинфекциозни лекарствени продукти за системна употреба“ – лекарствени продукти от групата с INN: Amoxicillin, clavulanic acid и INN: Azithromycin в лекарствени форми „powder for oral suspension” и „granules for oral suspension”, както и A10BK „Инхибитори на натриево-глюкозния ко-транспортер 2“ (SGLT-2) – лекарствени продукти от групата с INN: Dapagliflozin и INN: Empagliflozin.
За лекарствата от групата „Инсулини и аналози“ отчетливо се забелязва, че четири от инсулините са с нерегулярна доставка или доставка на по-малко количество или забавяне на доставка при около или над 50 % от всички области в страната. За други четири лекарствени продукта от групата са докладвани недостиг при близо или над 30 % от всички области в страната.
След преглед и анализ на постъпилата информация се установи, че най-голямо забавяне, нерегулярност в доставките, включително отказ от складовете на търговци на едро има за лекарствени продукти, които принадлежат към INN: Amoxicillin, clavulanic acid – 8 лекарствени продукта от общо 19 са със съобщения за затруднения в доставките. При близо 32 % от областите в страната се съобщават за отказ и/или нерегулярни доставки на един от тези осем лекарствени продукта, докато при 14 % от областите има забавяне или отказ на три лекарствени продукта, но в различна концентрация на активното вещество.
При друг лекарствен продукт, който принадлежи към INN Azithromycin, се наблюдава затруднение в доставките и/или отказ от складовете на търговците на едро при 21% от областите в страната.
При останалите лекарствени продукти, принадлежащи към тази група, се наблюдава нерегулярност в доставките, забавяне или отказ от склада на търговец на едро в до 4 области.
След извършен анализ относно потреблението и наличните количества от лекарствените продукти се установи, че потреблението на лекарствените продукти с INN: Dapagliflozin и INN: Empagliflozin чувствително надвишава наличните в страната количества.
По данни на РЗИ, двата лекарствени продукта са с нерегулярност, затруднение на доставките или отказ от складовете на търговците на едро при 46% от областите в страната.
Първата заповед за забрана за износ на инсулин влезе в сила на 2 ноември 2023 г. С нея се забрани и износът на антибиотиците, предназначени за системна употреба в детска възраст.
Напиши коментар