Съветът на Европа призова Радев да не подписва закона против "пропагандата" на ЛГБТ+

"Властите трябва да се борят с дискриминацията и враждебната риторика срещу ЛГБТИ хората", казва комисарят на СЕ по правата на човека

Съветът на Европа призова Радев да не подписва закона против "пропагандата" на ЛГБТ+ Снимка: ЕС

Комисарят на Съвета на Европа по правата на човека Майкъл О'Флеърти заяви, че е „дълбоко обезпокоен“ от приетия миналата седмица от българския парламент закон срещу "пропагандата" на ЛГБТ+ в училищата и призова президента Румен Радев да не го подписва.

"Властите трябва да се борят с дискриминацията и враждебната риторика срещу ЛГБТИ хората, включително в навечерието на изборите", заяви О'Флеърти в социалната мрежа Х.

През есента у нас ще се проведат седми парламентарни избори за последните три години.

Припомняме, че депутатите приеха скоростно на първо и второ четене промени в Закона за училищното и предучилищното образование, с които на практика забраниха в училищата да се говори за различна сексуална ориентация и полова идентичност.  Последната стъпка, преди законът да бъде приет, е издаването на указ за обнародването му от президента.

Текстът прави незаконно "насърчаването" на "нетрадиционна сексуална ориентация" и на полова идентичност, "различна от биологичната", по подобие на унгарски закон, който беше остро критикуван от Брюксел. Вносителите на закона обосноваха необходимостта от бързи законодателни действия с "недопустимото нормализиране на нетрадиционната сексуална ориентация", извършвано според тях от настоящата "пропаганда", пояснява агенция АПФ.

Агенцията отбелязва и факта, че православната ни църква остро е разкритикувала церемонията по откриването на Олимпийските игри, на която бе отредено място на сексуалните малцинства. България разкритикува също участието на алжирската боксьорка Имане Хелиф и тайванската боксьорка Лин Ю-тин, като заяви, че те представляват "другия пол", отбелязва АФП.

Законът предизвика протести пред сградата на Народното събрание, като над 7000 души искат от президента да наложи вето върху законовите промени.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори