Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг e в България за участие в пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО, която се провежда в София. Днес е последният ден на форума, който започна в събота. Парламентаристи от 32 държави - членки на Алианса, ще обсъдят ключови теми от дневния ред на евроатлантическата отбрана и сигурност. Фокусът, с оглед на актуалната политическа ситуация, естествено ще е върху подкрепата за Украйна.
Форумът беше открит от председателя на Парламентарната асамблея на НАТО Михал Шчерба, който заяви: "Ставаме все по-силни. Ще представя и поставя на гласуване 2 важни декларации - за непоколебимата ни помощ и подкрепа за Украйна и декларация с препоръки за срещата на върха на НАТО във Вашингтон тази година.
Нашата среща се случва във време на големи опасности - войната на Русия срещу Украйна се намира в критична фаза. Повече от когато и да било трябва да изправим глава и да ускорим нашата помощ. На второ място НАТО и държавите членки съюзници задължително трябва да демонстрират своето единство и решимост на срещата на върха през юли. Третата опасност - демокрациите ни са под обсада от страна на Путин и неговите приятели диктатори. Целят да унищожат демокрацията", заяви Михал Шчерба.
По думите му сесията на НАТО изпраща три ясни послания.
"Ние сме с Украйна до момента, в който тя извоюва победата и след това. След повече от 800 дни война нашите украински приятели са тук при нас, за да ни напомнят, че трябва да ги подкрепяме сега, а не след две седмици. И ние трябва да изоставим изкуствените червени линии. Украинците трябва да получат това, което им е необходимо", допълни Михал Шчерба.
Той посочи, че страните - членки на НАТО, трябва да направят обществата си по-устойчиви. "Трябва да направим нашите демокрации по-издръжливи, защото сигурността не опира само до танкове и военни самолети, а означава и издръжливост на обществата и демокрациите. Призоваваме НАТО да засили дейностите си и да се основе център за демократична устойчивост в щаб квартирата на НАТО. Искаме да направим НАТО по-силен от когато и да е. Нашата визия за НАТО е ясна: НАТО трябва да бъде Алианс за демокрации. Да защити всеки сантиметър на съюзниците си. Съюз, който споделя отговорно ползите си. Швеция присъства за първи път и трябва да приветстваме като член Украйна, която да я последва", каза още Михал Шчерба, предава БНТ.
Надяваме се, че след пленарното заседание от София ще излязат силни послания, първо в посока на по-дълбока интеграция на нашите отбранителни способности в рамките на НАТО, засиленото присъствие на НАТО в Източния фланг, засиленото присъствие на НАТО в Черно море, на което се надяваме. Това заяви Даниел Митов, ръководител на делегацията на Народното събрание в Парламентарната асамблея на НАТО, на съвместен брифинг с председателя на Асамблеята Михал Шчерба.
Като второ важно послание Митов определи продължаването на интеграционните процеси в рамките на военно-промишлените комплекси на държавите членки на НАТО, и увеличената и задълбочаваща се подкрепа за Украйна.
Той изрази надежда да бъдат изпратени силни послания за увеличаване на санкциите срещу Руската федерация, но и за по-доброто прилагане на тези санкции.
Митов посочи, че трябва да се осъзнае и приеме сериозно, че Русия води дезинформационна война срещу държавите - членки на НАТО, и срещу НАТО като алианс. И в крайна сметка да доведе до по-засилени колективни действия, каза още Даниел Митов.
Йенс Столтенберг ще се срещне на четири очи със служебния премиер Димитър Главчев, а след това и с военния министър Атанас Запрянов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Напиши коментар