След продължили часове наред дебати парламентът прие промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, предложена от "Възраждане". С нея се забранява пропаганда, популяризиране и подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, в системата на образованието на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционната сексуална ориентация или определяне на полова идентичност, различна от биологичната. В текста за изменението се дава и определение за "нетрадиционна сексуална ориентация" - "различно от общоприетите и заложените в българската правна традиция схващане за емоционално, романтично, сексуално или чувствено привличане между лица от противоположни полове".
154 депутати подкрепиха законопроекта, 8 бяха против, а 9 гласуваха с "въздържал се". По предложение на Георги Свиленски от БСП залата реши депутатите веднага да гласуват предложенията за промени и на второ четене. В последвалото гласуване участваха 200 народни представители, 135 от които се обявиха "за", 57 - "против" и 8 "въздържали се".
При дебатите на първо четене в зала Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ възрази на забраната:
"Не обсъждаме истинско законодателство, а извършваме акт на политическа кампания. И ако всички тук се съгласим, защото в комисията имахме това съглашателство, че законопроектът е абсолютно неприемлив и неразбираем. Но голяма част от колегите са го приели, за да изразят политическа позиция, то ние трябва да признаем, че вие, колеги, сте напуснали мястото си на законотворци и сте се преместили в пространството на кандидати за народни представители. Аз съм майка на три деца и тяхната безопасност е най-важна за мен и няма никакво съмнение, че българското семейство е основен приоритет", каза депутатката и популярен инфлуенсър, цитирана от Dir.bg. "Но съм против да подкрепя нормативно недоразумение, което има претенциите да дели на десни и леви. Ние нямаме случаи на пропаганда в училищната система, който да породи такъв нормативен акт", категорична е тя. По думите й вносителите изтъкват "въображаема опасност, която цели да подрони авторитета на образователната система".
Срещу въвеждането на дефиницията за нетрадиционна сексуална ориентация възрази Георги Георгиев от ГЕРБ-СДС заради противоречие, по думите му, с редица европейски документи и Конституцията. "Приема се дефиниция, която не съществува в нито една държава - член на Европейския съюз", обясни той и поиска текстът да отпадне, което бе отхвърлено при гласуването в пленарната зала и дефиницията за "нетрадиционна сексуална ориентация" остана в закона.
"Това не е легален термин, няма да има юрист, който да ви каже, че тези термини са точни, ще има нов повод за омраза и нови разделителни линии, българското общество няма нужда от това", протестира депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков. Той заяви, че у нас такава пропаганда няма, за да се приема такава забрана в закона. Неговата оценка беше, че това е "грозна хомофобия, предизборен популизъм и грозен опит за разделение на българското общество".
Божанков посочи, че този законопроект има аналог в Руската федерация и се обърна се към двете фракции на ДПС и групата на ГЕРБ да не подкрепят промените, защото нямало смисъл да се говори с хора, сродили се с фашистите, каза той по адрес на вносителите от "Възраждане".
"Да ги питам къде са техните деца - в САЩ, там ги пазят да не им посегне някой! Лично Нинова си е скрила детето да не му посегне някой на половата принадлежност. Прочетете си дефинициите, които сте взели от Уикипедия, това е позорно да се случва", атакува той ораторите от БСП и другите защитници на новите текстове, като акцентира специално на бившата лидерка на социалистите.
Андрей Цеков от ПП-ДБ пък предупреди, че по този начин дискриминират учители и учащи се, които може да имат различна сексуална ориентация. Бившият регионален министър изрази притеснението си, че на тази основа някой преподавател може да бъде уволнен и затова текстовете трябва да се прецизират и да уточняват кой е адресатът на забраните.
По-рано през деня Българският хелзинкски комитет (БХК) призова народните представители да не приемат предложението на "Възраждане". Според комитета то нарушава основни човешки права, включително защитени от Конституцията. Това се казва в становище на организацията, изпратено до председателя на Народното събрание и ръководителите на три комисии.
Законопроектът „е белязан от некачествена законодателна техника и е неясен, противоречи на Конституцията на Република България, на редица норми на правото на Европейския съюз, на разпоредбите на Европейската конвенция за защита на правата на човека, на Конвенцията на ООН за правата на детето и на Международния пакт за граждански и политически права“, посочват още от БХК в своята позиция, предава NOVA.
НС прие също в системата на предучилищното и училищно образование да се забрани налагането на идеологически и/или религиозни доктрини. Досега беше записано, че не се допуска налагането на такива доктрини.
Напиши коментар