Сръбският премиер Милош Вучевич подаде оставка във вторник в 11 часа местно време. В извънредно изявление в сградата на правителството той обясни, че е взел решението си след нападението тази нощ срещу студенти в Нови Сад от група мъже с бейзболни бухалки.
Вучевич обяви, че кметът на Нови Сад Милан Джурич също ще се оттегли от поста си. „Кметът на Нови Сад и аз се смятаме за обективно отговорни за случилото се в Нови Сад“, каза сръбският премиер в оставка, информира БТА.
Оставката на Вучевич и Джурич, както и публикуването на пълната документация за реконструкцията на жп гарата в Нови Сад, бяха първите искания на опозицията и студентите в северния сръбски град след 1 ноември 2024 г., когато бетонната козирка на жп гарата рухна и причини смъртта на 15 души.
Днес Вучевич каза в изявлението си, че ще изпълнява задълженията си на министър-председател до избирането на нов премиер и избора на ново правителство.
Повече от два месеца студенти блокираха над 60 факултета в страната и участваха в различни акции на гражданско неподчинение с искане за наказателна и политическа отговорност заради смъртта на 15 души при падането на козирката на жп гарата в Нови Сад на 1 ноември миналата година.
Представителите на властта до вчера твърдяха, че всички искания на студентите са изпълнени. Студентите обаче настояват, че исканията им са изпълнени частично и че спирането на занятията и изпитите във факултетите продължава за неопределено време.
Според конституцията на Сърбия след оставката на министър-председателя парламентът трябва да я потвърди на първото следващо заседание и едва тогава мандатът на правителството се счита за приключил. Когато Скупщината потвърди оставката на министър-председателя, президентът е длъжен да започне процедура за избор на ново правителство, което да се гласува от законодателния орган, се казва в текстовете на основния сръбски закон.
Ако парламентът не излъчи ново правителство в рамките на 30 дни от датата на оставката на министър-председателя, президентът на Сърбия е длъжен да го разпусне и да свика предсрочни парламентарни избори.
Днес Вучевич каза, че преди да подаде оставка е разговарял с президента на Сърбия Александър Вучич и той е одобрил решението му.
Ден преди това, часове след като хиляди студенти и граждани блокираха пътния възел Аутокоманда, който е част от международния път Е-75, Вучич поиска 50 процента от министрите в кабинета да бъдат сменени. В изявлението си сръбският президент заяви още, че през последните три месеца, след трагедията в Нови Сад, в Сърбия се е създала "атмосфера, която не устройва никого".
Загрижени сме от инцидентите срещу протестиращите в Сърбия и очакваме бързо разследване от сръбските власти. Това заяви говорител на Европейската комисия на пресконференция в отговор на въпрос. Властите трябва да защитават протестиращите от нападения от други групи, добави той. Свободата на събиране е основно право, гражданското участие има жизненоважна роля за общественото развитие, допълни говорителят.
По неговите думи ЕС очаква всички страни, които се стремят към присъединяване, да прилагат тези правила. Говорителят посочи, че разпространението на дезинформация и враждебните изказвания, включително срещу ЕС, отклоняват Сърбия от европейския път.
Напиши коментар