Съдът запорира имущество за 1.3 млн. лв. на Христо Бисеров

Искането е на Комисията за незаконно придобито имущество заради разследването срещу бившия депутат от ДПС

Съдът запорира имущество за 1.3 млн. лв. на Христо Бисеров
Съдът запорира имущество на Христо Бисеров

Софийският градски съд (СГС) е запорирал имущество на обща стойност от 1.55 млн. лв, собственост на бившия зам.-председател на парламента и ДПС Христо Бисеров и доведеният му Ивайло Главинков, съобщава Капитал.

Това е станало по искане на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) заради образувано срещу двамата досъдебно производство за пране на пари и данъчни престъпления. Това съобщиха от комисията днес. В хода на проверката е била поискана информация от седем европейски държави, сред които Македония и Швейцария.

От комисията съобщават, че запорираното имущество на Христо Бисеров е на обща стойност 1.262 млн. лв. - наложена е възбрана на недвижим имот в София, автомобил и запор на девет банкови сметки. КОНПИ е поискала обезпечение и на суми, които съпругата на Бисеров - Мария е предоставила под формата на заем на Ивайло Главинков, както и приходи от продажба на автомобил и дялове на търговски дружества.

Съдът e наложил обезпечение на имущество на обща стойност от 293 хил. лв. на Ивайло Главинковапартамент в София, вилна сграда в  Долна баня, дялове в пет търговски дружества, както и девет банкови сметки. Обезпечение е поискано и на средства, които Главинков е давал на заем на физически и лица и фирми, както и средства, които връщал по заеми от физически и юридически лица.

Отделно от това, КОНПИ са поискали и сумите, които Христо Бисеров е превел от швейцарските си сметки на македонската сметка на Главинков, които възлизат в размер на 314 529 долара и 117 192 евро. Именно заради този превод Христо Бисеров е разследван от прокуратурата, която наскоро внесе срещу него обвинителен акт, но не за пране на пари, а за укриване на доходи и нарушение на банковия режим.

По информация "Капитал" разследването за пране на пари е затруднено заради неразкритата банкова тайна от швейцарските власти. През ноември стана известно, че българската прокуратура не може да предостави достатъчни данни за т.нар. предикатно престъпление, извършено от Бисеров, т.е. деянието, с което той е придобил парите, които е изпрал. Заради това и искането на българските власти не е уважено. Едва на 16 март тази година българската прокуратура изпрати допълнителна информация. Решението за разкриване на банковата тайна все още се очаква.

 

Източник: Капитал

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори