Тревожна статистика за увеличаване на случаите на домашно насилие изнесоха по време на дискусия в Русе представители на различни местни и държавни институции, на граждански и неправителствени организации. Проявата под надслов „Погледни отвъд страха“ беше организирана от ПД „Социалдемократи“ в Русе и Регионалния съвет на КНСБ. В нея участваха кметът Пенчо Милков и заместник-кметът Енчо Енчев.
Кметът подчерта, че домашното насилие има много лица и физическата агресия е само върхът на айсберга, защото под повърхността се крият психическа принуда, икономически натиск и емоционални травми. „Много жертви ги е страх или срам да признаят публично, че са подложени на насилие. Затова ние трябва да им помогнем да потърсят помощ и да им дадем сигурност, че могат да се справят с проблема“, заяви Милков. Той коментира, че особено важно е да се вникне дълбоко в причините защо обществото ни създава насилници и кои са техните първи прояви на насилие.
Дискусията откри Пламенка Ангелова, областен председател на ПДС в Русе, а след това Боянка Димитрова, областен координатор на КНСБ, изнесе данни, според които от 2022 г. до 2024 г. сигналите за домашно насилие в страната са скочили с 48%. От Районния съд в Русе съобщиха, че за първите 5 месеца на 2025 г. има издадени 33 заповеди за незабавна защита, а от началото на годината до 15 май са образувани 64 дела по Закона за защита от домашно насилие.
В разговорите се включи и Вероника Петрова, преживяла домашно насилие, заради което е била принудена да живее в чужбина 18 години с трите си деца. Пред присъстващите тя настоя институциите да имат нулева толерантност към насилниците.
Деана Димова, управител на Сдружение „Център Динамика“, разказа за работата на Кризисния център за жертви на домашно насилие и наблегна на необходимостта от икономическа помощ на жертвите, когато напуснат Кризисния център. Димова отбеляза, че механизмите и програмите, които са разписани в последните промени на Закона за защита от домашно насилие от 2023 година, за момента са само на хартия.
„В Русе е един от десетте кризисни центрове за жертви на домашно насилие, който 10 години работи като държавна делегирана дейност. Според Закона за социалните услуги, жена, която е жертва на домашно насилие, може да пребивава в Кризисен център заедно с децата си до шест месеца. Тя трябва да е икономически независима, за да продължи живота си, а това за шест месеца невинаги може да се случи. Затова е важна услугата „защитено жилище“. В него жената с децата си може да бъде подкрепена след напускане на кризисния център“, каза Димова, цитирана от БТА.
Тя отбеляза обаче, че „защитено жилище“ няма, защото за тази услуга както и за останалите програми, разписани към Националния съвет за превенция и защита от домашното насилие, още няма обявен конкурс нито през миналата, нито през тази година. А тези програми включват още консултативна линия, специализиран и контактен център, както и други програми и услуги за работа с пострадали и извършители. Някои от тези услуги трябва да бъдат разкрити във всяка община, каза още Димова и апелира Националният съвет за превенция и защита от домашното насилие да работи по-активно, за да бъде полезен на стотиците нуждаещи се.
Милков заяви пред присъстващите, че местната власт също ще настоява незабавно да се свика Националният съвет и да се предприемат конкретни стъпки за финансиране на дейностите по превенция на домашното насилие и за защита на жертвите.
Напиши коментар