Върховната рада на Украйна разреши закупуването на двата реактора от АЕЦ "Белене"

Според Зеленски това ще помогне за енергийната сигурност на страната

Върховната рада на Украйна разреши закупуването на двата реактора от АЕЦ "Белене" Снимка: БТА, архив

Върховната Рада (парламентът) в Украйна прие закон, който ще позволи закупуването на двата руски реактора, които България трябваше да използва за изграждането на АЕЦ "Белене".

Оборудването ще бъде използвано за разширяване на украинската централа "Хмелницки". Решението беше прието въпреки възраженията на някои депутати срещу закупуването на руска техника.

Преди дни ръководителят на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси обеща на украинския президент Володимир Зеленски техническа подкрепа и съвети за ядрена безопасност.

Самият Зеленски приветства решението на парламента на страната за закупуването на двата реактора от АЕЦ "Белене", като го определи като "съществена стъпка" към енергийната сигурност на Украйна.

"Украйна ще може да завърши още два енергоблока на Хмелницката атомна централа. Това са повече от два гигавата електричество. И за да сме наясно - през тези трудни зимни месеци може да ни се наложи да внесем това количество електроенергия от нашите съседи.

Завършените реактори ще ни позволят обаче да се справяме и без внос, дори и през зимните месеци. И това със сигурност ще ни помогне да ограничим цените на тока за хората", каза Зеленски, цитиран от БНР.
 
По-рано опозицията разкритикува мнозинството във Върховната Рада под претекст, че в разгара на войната с Русия се закупува руско оборудване на непрозрачна цена.
 
"Разбира се, има и критични гласове, но това са гласовете на онези, за които евтината енергия в Украйна просто няма да носи печалба. Те пълнят джобовете си и джобовете на онези, от които зависят, с енергия по-скъпа от ядрената."
 
Зеленски посочи, че увеличаването на ядрените мощности ще помогне на Украйна за осъществяването на редица проекти, включително в разработването на залежите от редкоземни минерали в сътрудничество със САЩ: "Украйна ще може да преговаря с повече увереност, когато знае, че в бъдеще ще може да разчита на допълнителен, значителен източник на електроенергия".
 
Американският президент, чиято администрация настоява за бързо прекратяване на войната на Украйна с Русия, заяви по-рано тази седмица, че иска Киев да доставя на САЩ редкоземни елементи и други минерали в замяна на финансова подкрепа за неговите военни усилия.
 
Зеленски отбеляза, че по-малко от 20% от минералните ресурси на Украйна, включително около половината редкоземни залежи, са на територии, намиращи се под руска окупация. В тази връзка украинският президент каза, че Москва може да предоставя тези ресурси, намиращи са окупираните територии, на своите съюзници Северна Корея и Иран, които са заклети врагове на САЩ. "Трябва да спрем Путин и да защитим това, което имаме – много богат регион Днепър, централна Украйна", каза той.

Но Зеленски подчерта, че Киев не предлага "раздаване" на своите ресурси, а предлага взаимноизгодно партньорство за съвместното им развитие: "Американците помогнаха най-много и следователно американците трябва да печелят най-много. И те трябва да имат този приоритет и ще го направят. Бих искал да говоря за това с президента Тръмп".

Тръмп уточни, че е поискал от Украйна редки земни елементи на обща стойност 500 милиарда долара  в замяна на военната помощ за страната. 

Американският президент съобщи, че министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт ще посети Украйна за среща с Володимир Зеленски. Според Ройтерс, която се позовава на свои източници, визитата в Киев е именно с цел да бъде обсъдена сделка, свързана с украинските залежи на редкоземни минерали.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори