24 години вече Русе отбелязва Денят на храбростта и българска армия и като ден на града. Празникът се чества на 6 май от 2002 година, когато малко по-рано, през април, Общинският съвет приема решението. Каква е била причината да се избере именно светеца-воин за покровител на града и къде в миналото се корени почитта към Свети Георги Победоносец не само за Русе, но и за съседния румънски град Гюргево? Опитахме се да намерим тези отговори, като надникнем в историята в разговор с проф. Николай Ненов - директор Регионалния исторически музей, и с общинския съветник Искрен Веселинов, който пък е един от инициаторите за това Гергьовден да стане празник на Русе.
Връщаме времето назад с проф. Ненов, който разказва, че Русе не е имал градски празник десетилетия по времето на социализма. Говорело се е, че
тарлата е този ден на града, но пък тя се провеждала на различна дата
всяка година, а било добре празникът да е на постоянна дата. Така преди повече от 20 години темата за градски празник станала много актуална. „Тогава отец Стефан, който беше общински съветник по това време, предложи да отбелязваме за празник на Русе денят, свързван с Вси Светии, заради името на съборената църква. Търсеха се варианти и бяха предложени няколко. Два от тях бяха добри - денят на Св. Димитър Басарбовски и на Св. Георги. Наистина Св. Димитър Басарбовски е много важен покровител и на Букурещ, и на долината Русенски Лом, региона на Русе. Но за Русе си имаме собствен покровител и това е Св. Георги, ето тези доводи бяха отчетени тогава. Освен това празникът Гергьовден е много важен празник за българите като войнски празник от времето на Цар Симеон Велики, от тогава празнуваме Св. Георги за покровител на българската армия, така че изборът в случая беше донякъде предопределен”, разказа проф. Николай Ненов.
Искрен Веселинов си припомни дискусията от преди 24 години. „Веднага след демокрацията
бяха направени няколко опита за създаване на такъв празник.
Като едно от предложенията беше да е Денят на земята. Тогава за пръв път бях избран за общински съветник, аз и няколко мои колеги дискутирахме да бъде някаква сакрална дата. Спряхме се на Вси Светии, като деня на русенския карнавал, а и ден, който е свързан с историята на един от големите храмове, разрушен по времето на социализма.
Тогава обаче председателят на Общинския съвет арх. Панайотов ни покани в кабинета си с идеята да обсъдим дата, която да се приема от всички. Направихме нещо като работна група, която издири всички възможни основания за празник на Русе.”, спомня си Веселинов. И стигнали до редица мотиви за избор на 6 май. Сред тях – най-старият храм в Русе е църквата „Св. Георги”, а традиционно празниците на населените места са в деня на най-стария храм.
„Това е едно от старите имена на нашият град. В годините след християнизацията на Римската империя
Сексагинта Приста се е казвал Гюргевград.
Всъщност северното предградие Гюргево носи името на тази стара римска крепост. Русе винаги е бил център на голям гарнизон и има военна традиция. Всичко това наклони към датата 6 май и това предложение бе прието от целия Общински съвет. „, посочи още Искрен Веселинов.
В Средновековието се корени почитта към Св. Георги Победоносец по нашите земи. „Като град на Дунав, Русе винаги е имал гранична перспектива, гарнизони е трябвало да пазят двата бряга на реката. Това се свързва и с прехода на младите мъже, които минават в друг социален статус, а предводител на младежки дружини е тъкмо Св. Георги. В Средновековието, за да владееш двете страни на реката, е необходимо да имаш градове.
Ще дам пример с Буда и Пеща, как от двете страни на реката има общ град. Така
Русе и Гюргево са били едни град в Средновековието.
След приемане на християнството, Св. Георги заема мястото на покровител на младежки общности“, разказва проф. Ненов.
До ден днешен и двата града имат за покровител светеца-воин. Разликата е, че в Гюргево празникът се отбелязва по друг стил, на 23 април. А дали във времето без граници, празниците сближават? Можем да споменем чествания на Гергьовден, в които участват свещеници от румънския град. А и до днес на русенския празник в знак на уважение присъстват представители на местната власт от Гюргево.
„Безспорно Гергьовден ни сближава и независимо че празнуваме на различни дати, мисля, че това е общ празник. Давам пример от фолклора, коледните песни, където мома се моли на гюргевградчани, да й помогнат, защото момък иска да й превземе крепоста. Това са такива старинни мотиви, но виждаме как Гюргевград е изключително важен за региона. Действително това е част от общото наследство и на Русе, и на Гюргево”, счита директорът на Историческия музей. Мнението и на Искрен Веселинов е, че изборът на градски празник се е оказал много сполучлив, защото е добре приет от всички.
И не на последно място –
Русе е един от малкото градове, които съхраняват частица от мощите на Св. Георги.
Това дължим на покойния патриарх, тогава русенски митрополит Неофит, който измоли мощи от Ватикана. Техен хирург отряза парче, което и до днес е в Русе, в едноименната църква, като част от покоривителството на светеца.
Напиши коментар