Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева разпореди проверки във физическите обекти, за които имат информация, че може да предлагат т.нар. „енергиен сниф“.
Проверките ще бъдат извършвани от регионалните здравни инспекции съвместно с представители на Комисията за защита на потребителите, посочват от Министерството на здравеопазването.
Експерти на здравното министерство са извършили мониторинг на места за продажба от разстояние, като е изготвен списък, по който също ще бъдат извършени проверки. Информацията ще бъде предоставена и на останалите компетентни органи.
След установяване на произхода на продуктите, веригата на доставки, както и вложените суровини и съставки, ще бъде изготвена преценка за безопасността на предлаганите продукти чрез назална употреба и ще се вземе решение за евентуално ограничаване или забрана.
Официален сигнал за „енергийния прах“ е постъпил на 26 август в Министерството на здравеопазването. В резултат на това са изискани становища от експерти от Националния съвет по наркотични вещества и Националния център по обществено здраве и анализи, казват от МЗ.
Българската агенция по безопасност на храните излезе с позиция, в която се казва, че подобни прахчета не могат да бъдат класифицирани като храни по смисъла на законодателството в областта на храните, тъй като се приемат чрез вдишване и не попадат в храносмилателната система.
Информацията, представена на тези сайтовете, които ги предлагат, съдържа твърдения, които могат да въведат потребителите в заблуждение относно това, че продуктите притежават свойства на храна, хранителна добавка или енергийна напитка (напр. „без захар“, „веган“, „природни съставки“ и др.).
Съгласно Закона за храните, търговските обекти и сайтовете, които предлагат храни, са задължени да бъдат регистрирани в съответните регистри на БАБХ. Посочените онлайн платформи не са регистрирани в базата данни на Агенцията.
"Относно ефекта и начина на резорбция на въпросните продукти, експерти от Агенцията по безопасност на храните, Министерството на здравеопазването и Комисията за защита на потребителите (КЗП), работят съвместно за оценка на общата безопасност и допустимостта им на пазара", се казва в съобщението на БАБХ.
Софийската районна прокуратура също се е самосезирала за енергийните прахчета, съобщава БНТ.
Повод за активизирането на институции по отношение на "енергийния сниф" стана скандален клип на фолк певицата Диона в Инстаграм, в който тя рекламира енергийна напитка под формата на прах, която се приема чрез смъркане през носа.
Видеото разбуни духовете и стана тема за дискусии, свързани с употребата на наркотици сред младите.
Самата Диона опита да омаловажи факта и коментира, че е пробвала веществото и нищо не й станало, само "малко ми приповдигна като кафе, енергийна напитка“.
Припомняме, че преди време тя беше хваната да шофира с кокаин, като тогава тя се оправда с това, че е пила популярен медикамент. Резултатът от кръвната проба обаче беше категоричен, че е под влиянието на кокаин.
„По никакъв начин не бих съветвала възрастните и младите да правят това, което правих аз тогава, защото беше грешка. Не искам да чувам нищо за наркотици и кокаин. Не искам да се сещам за този период“, казва сега Диона.
Вчера собственикът на фирмата разпространител заяви, че един грам прах отговаря на 6-7 кафета. Пред bTV мъжът каза, че не носи отговорност дали потребителят ще консумира внимателно.
Ако се поемат прекомерни количества, може да е опасно, сигнализира д-р Благомир Здравков – първо, заради наличието на кофеин и второ, заради това, че се приема не през устата, а през носа.
Според психолози начинът на приемане през носа дава лош пример, особено на децата. Вече има доказателства и че честата употреба на енергийни напитки води до психиатрични проблеми, паник атаки и депресии, казва Ина Антонова.
От сряда следобед продуктът вече не се продава онлайн. На сайта му пише, че временно преустановяват дейността си поради изчерпана наличност.
Напиши коментар