Зеленски и Съветът на Европа се споразумяха за учредяването на специален трибунал за войната в Украйна

Трибуналът ще може да съди високопоставени фигури от Русия, включително и Путин

Зеленски и Съветът на Европа се споразумяха за учредяването на специален трибунал за войната в Украйна Снимка: БТА
Зеленски се ръкува с генералния секретар на Съвета на Европа Ален Берсе

Украинският президент Володимир Зеленски сключи споразумение със Съвета на Европа (СЕ) за учредяването на специализиран трибунал за съдене на лица от висшия ешелон, отговорни за руското нахлуване в Украйна, предадоха агенциите.

Съдът ще преследва "престъплението агресия" във връзка с инвазията в Украйна, предприета от Русия на 24 февруари 2022 г., и на теория може да съди високопоставени фигури, включително президента Владимир Путин.

Съветът следи за правата на човека на континента и обединява 46 държави, включително Украйна.

"Ще е нужна голяма политическа и юридическа смелост, за да бъде сигурно, че всеки руски военнопрестъпник ще бъде изправен пред правосъдието, включително и Путин", каза украинският лидер пред Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) в Страсбург, след като сключи споразумението за създаване на трибунала.

Това е първият път, в който се учредява подобен съд под егидата на Съвета на Европа. Русия беше изключена от СЕ малко след като предприе пълномащабното си нахлуване в Украйна през февруари 2022 г., припомня БТА.

Специалните трибунали се създават, за да съдят виновници за тежки нарушения на човешки права в условията на военни конфликти. В миналото подобни съдилища бяха създадени във връзка с юговойните и геноцида, извършен от племето тутси в Руанда.

Учредяването на трибунала беше обявено на 9 май в Лвов от Украйна и европейски лидери. Идеята е по този начин да бъде заобиколена невъзможността на Международния наказателен съд да съди за "престъплението агресия", тъй като Москва не признава юрисдикцията му. 

"Днешното споразумение и този трибунал ни дават истинска възможност да постигнем справедливост за престъплението агресия", обяви снощи Зеленски при пристигането си в Страсбург от срещата на върха на НАТО в Хага. "Агресорът трябва да загуби войната."

Определението за престъплението агресия е "планирането, подготовката и инициирането от лице, което е в позиция да контролира или направлява военните действия на дадена държава, на акт на агресия, който по своята същност, сериозност и мащаб противоречи на Устава на ООН".

Въпреки че дела ще могат да се водят и задачно, специалният трибунал няма да може да съди руския президент Владимир Путин, премиера Михаил Мишустин или външния министър Сергей Лавров, докато те все още са на заеманите от тях длъжности. Петнайсетте съдии от различни държави ще бъдат назначени от контролна комисия и ще заемат поста за срок от три до девет години без право на повторен мандат.

Следващата стъпка ще бъде заинтересованите страни и ЕС да решат дали искат да участват в трибунала.

Наред с предложения специален съд Съветът на Европа води регистър за щетите от войната в Украйна. Досега в него са постъпили "34 000 искания за обезщетение", каза Берсе. 

1 Коментара

Напиши коментар

Затвори
Милонов
29.06.2025 • 19:04 ч.

Зеленски,птицо граблива,спри да тичаш като отвързан при важните фактори в Европа и зад Океана,да просиш оръжие,милиарди евро,с които поддържаш войната,. Украйна се е превърнала в най голямата в света военна база на САЩ и ЕС.