Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че САЩ трябва да убедят Русия да приеме 30-дневното прекратяване на огъня, предложено на украинско-американските преговори в Саудитска Арабия, предаде Франс прес.
„Съединените щати трябва да убедят Русия да го направи“, заяви Зеленски по време на ежедневното си обръщение, излъчвано в социалните мрежи, като добави, че Украйна гледа „положително“ на предложеното примирие и е готова да предприеме такава стъпка.
След тази среща в Джеда между украински и американски представители Съединените щати „разбират нашите аргументи, възприемат нашите предложения“, каза Зеленски, който благодари на американския президент Доналд Тръмп за „конструктивния разговор“ между екипите на двете страни.
„Украйна е готова за мир. Русия трябва да покаже дали е готова да прекрати войната или да я продължи“, добави Зеленски. Според украинския лидер, ако Москва приеме това примирие, то ще влезе в сила моментално.
Ръководителят на украинската президентска администрация Андрий Ермак, който участва в преговорите в Джеда, също каза, че срещата е била „конструктивна“. „Справедливият мир е ключът за нас. Искаме траен мир“, подчерта той в "Телеграм".
Украинският министър на външните работи Андрий Сибига, който също присъстваше на разговорите, заяви, че примирието няма да означава „замразяване на конфликта“. „Това е само опит да се започне процес на справедливо приключване на войната. Това е и стъпка, която ще покаже кой наистина се интересува от мира“, заяви той в изявление, публикувано в социалните мрежи, предава БТА.
Сибига също така заяви, че за Украйна е „важно“, че в съвместната декларация от Джеда се споменава искането на Киев европейските партньори да участват в преговорите: „Отстояваме позицията си: никакви решения за дългосрочната сигурност на Европа без Европа“, каза той.
Високопоставен украински източник, цитиран от АФП, заяви, че Киев иска да „продължи да работи конструктивно и бързо“ със САЩ.
Украински и американски официални представители разговаряха повече от осем часа на среща в столицата на Саудитска Арабия при закрити врата, за да намерят начин за слагане на край на войната с Русия.
След срещата двете страни публикуваха съвместно изявление, в което се казва, че Украйна е готова да приеме американско предложение за незабавно временно 30-дневно прекратяване на огъня, срокът на действие на което би могъл да бъде удължен по взаимно съгласие на страните, ако то бъде прието и приложено от Русия. „САЩ ще информират Русия, че руската реципрочност е ключова за постигането на мир“, се казва в изявлението.
„САЩ незабавно ще прекратят паузата в споделянето на разузнавателна информация и ще възобновят помощта в сферата на сигурността за Украйна“, се допълва в него.
Двете страни казаха още, че Вашингтон и Киев са се споразумели да сключат възможно най-скоро всеобхватно споразумение за разработване на украинските критични природни ресурси. Работата по тази сделка продължава от седмици, но съдбата ѝ стана неясна след приключилата с язвителни забележки среща в Белия дом между президента Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски миналата седмица.
На видимо равнище резултатът от преговорите в Джеда може да изглежда като изключителен обрат в позицията на Америка, но под повърхността истината е по-сложна, отбелязва "Дейли Телеграф".
"Независимо от целия шум Вашингтон изглежда следва плана, публикуван миналата година от генерал Кийт Келог, сега пратеник на Тръмп за Украйна. Той може да се обобщи грубо така: да се притиснат украинците, докато се съгласят на прекратяване на огъня и мирни преговори, след което да се обърне гръб на руснаците, докато те не отговорят с взаимност. Но ако Русия не отвърне по този начин?!", пише вестникът.
Жизненоважният въпрос е: как ще реагира Америка, ако Владимир Путин просто отхвърли предложението от Джеда, подчертава в. "Дейли Телеграф". А руският президент ще прояви крайна неохота да приеме прекратяване на огъня точно в момент, в който неговите сили най-накрая напредват срещу украинския заслон в руската област Курск, обръща внимание вестникът.
Путин би предпочел прекратяването на огъня да бъде последната стъпка, когато всичко останало е решено, като тя ще позволи на руснаците да поддържат военен натиск, за да изтръгнат отстъпки от Украйна по време на евентуални преговори, разсъждава изданието.
Но сега Рубио иска от тях точно обратното - да спрат боевете в момент, когато Украйна все още контролира около 100 квадратни километра от руската територия, която може да използва като разменна монета за някои от своите земи, посочва "Дейли Телеграф".
Ако Русия отхвърли това предложение, САЩ имат една очевидна стъпка и тя е включена в плана на Келог: да засилят натиска, като увеличат военната помощ за Украйна, напомня британското издание. От друга страна, е малко вероятно Тръмп да поиска от Конгреса на САЩ да одобри военна помощ, подобна на тази, която той самият публично е осмивал, е мнението на вестника.
Може би е по-вероятно Русия да се престори, че приема предложението от Джеда и да направи достатъчно, за да попречи на Америка да поднови подкрепата си за Украйна, като в същото време наруши примирието и намери начин да обвини за това Зеленски, обобщава "Дейли Телеграф".
Основното предимство на Путин е, че Тръмп и неговите съмишленици очевидно се влияят от руските послания и твърдения. Но няма съмнение, че умелата украинска дипломация изведнъж насочи вниманието върху Путин и го постави пред трудно решение, подчертава в. "Телеграф".
Напиши коментар