Два танкера на "Волгонефт", превозвали близо 9000 тона мазут, бяха повредени при буря край Керченския проток. "Всеки от танкерите е превозвал около 4300 тона гориво", каза представител на службите, като уточни, че в момента се установява мащабът на разлива на петролния разлив, за който бе съобщено по-рано. И двата танкера са с тежки повреди, като вълна е отнесла носовата част на единия.
По данни на подразделението на министерство на извънредните ситуации в Крим танкерите "Волгонефт-212" и "Волгонефт-239" са претърпели авария в резултат на бурята. Единият - "Волгонефт-212", е заседнал на плитчина. От него е бил евакуиран 13-членият екипаж, като един от хората е загинал.
Вторият плавателен съд се е отклонил от курса и също е заседнал, на 80 метра от брега. На борда му има 14 души, с които е установена връзка.
Какви последици ще има от петролния разлив?
При всички положения говорим за екологична катастрофа. Въпросът е дали ще бъде локална, регионална или международна, заяви пред БНР бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов относно инцидента с два танкера.
"Става въпрос за 9 хиляди тона мазут. Пагубно за някои от организмите, това задължително води до фатален край – ракообразни, по-малки организми в Черно море", каза той и уточни, че заради сезона ще бъдат по-малко уязвими птиците.
Част от този мазут ще се разлее и върху брега, допълни бившият екоминистър.
"Като имаме предвид метеорологията и разстоянието – в Черно море има два кръгови потока, не би трябвало морските течения да донесат част от тези разливи към България", поясни още Сандов. Той определи възможността за това като нулева, но посочи, че след месеци в нашата зона може да се появят "мазутни топчета". Все пак Сандов смята, че България не е застрашена.
При такъв тип мазутни разливи би трябвало да се приложи бързо механично събиране и изпомпване, но предвид района – там се водят и бойни действия, не се предполага това да се случи, изтъкна той.
Напиши коментар