34 израелски заложника (от 100-те, които се държат в Газа) ще бъдат освободени в резултата на обменна сделка, съобщиха израелските медии, позоваващи се на кръгове близки до преговарящите. Сред тях са членовете на отвлеченото семейство Бибас с две мимченца – едногодишния Кфир и 4 годишния Ариел.
Десет от завръщаните се са жени. Сред тах има военни наблюдателки - съвсем млади момичета, повечето от които току-що са били пристигнали в заставата между Израел и Газа, след завършване на курс за наблюдателки на мониторите, предаващи от разделителната ограда.
Останалите са мъже - предимно възрастни, за които Хамас е предупредил че са тежко болни. От групировката не са отбелязали кои от списъка са живи и кои мъртви. Само казват, че има и убити по време на израелски въздушни удари на тунелите под Газа. Не се уточнява и по колко палестински затворници (включително осъдени за убийства на израелски граждани - евреи и араби) ще бъдат освободени срещу всяко от имената.
Русенска връзка
В писмото си до „Бряг“ кореспондентът на БНР Феня Декало съобщава също, че в списъка е и името на 19-годишната Наама, но още не смее да звъни за потвърждение на приемния й баща проф. Ювал Хелед, защото, както беше споменато, в списъците не се уточнява кои от разменените пленници са живи и кои мъртви и в како състояние и връщат след преживените мъчения. (Няколко от другите освободени са настанени в специални заведения. Включително 12-годишно момиче, многократно изнасилвано – б.а.)
Вестник „Бряг“ вече разказа историята на 19-одишната девойка, чийто баща е с русенски корени. Проф. Ювал Хелед е потомък на еврейското семейство Фархи от Русе. Той има български паспорт и неколкократно е чел научни съобщения на конгреси в родината на майка си, но още не е стигал до Русе. Баба му е разказвала, като красива приказка, че родният й град е европейски - с невероятна архитектура и богат културен живот.
Дъщерята на проф. Ювал Хелед - 19-годишната Наама Леви-Шахар, от месеци е заложничка в тунелите на Газа. Професорът не е нейн роден баща, но от години живее с майка й и двамата заедно отглеждат четирите деца на жената.
Още преди отвличането на приемната му дъщеря (така в Израел наричат доведените деца в семейството), професорът е кандидатствал, на базата на неговия паспорт, и Наама да получи българско гражданство.
Момичето искало да учи дипломация и международно право в Европа. Мечтата й била да стане модератор в междуетнически и междудържавни конфликти.
След отвличането професорът и майката на Наама - д-р Айелет Леви-Шахар, няколко пъти ходили в българското посолство. Надявали се да успеят по-бързо да получат за момичето българско поданство, за да бъде включена в първата група пленени израелци, които вече излязоха на свобода. (Хамас замени отвлечени мирни жители на Израел срещу затворнички, осъдени за тероризъм. – б.а.). Всички освободени са били с двойно гражданство. Затова родителите се надяват и тяхната Наама да е сред включените за освобождаване заложници.
Засега сделката още не е официално подписана. А и не всички заложници са с двойно гражданство.
Родителите се надяват и тяхната Наама да остане в окончателния списък за освобождаване на заложници.
От Тел Авив
Специално за БРЯГ
Феня ДЕКАЛО, кор. на БНР
Напиши коментар