Николинка Чокоева е съдия с 24-годишен стаж. На 7 март 2023 година бе избрана за административен ръководител на Русенския окръжен съд. Като председател на Окръжен съд – Русе тя бе натоварена да организира провеждането на конкурс за съдебни медиатори. След провеждането на конкурса, на който се явиха 14 кандидати, съгласно обявените квоти за Русенска област, бяха избрани 7 медиатори, вписани в регистъра на медиаторите в България към Министерството на правосъдието.
Съгласно закона, прилагането на задължителна съдебна медиация трябваше да започне на 1 юли 2024 година. По този повод представител на вестника потърси среща със съдия Чокоева. След като срещата вече бе уговорена, съвсем изненадващо стана ясно, че Конституционният съд е обявил решението за въвеждане на задължителна съдебна медиация към окръжните съдилища в страната за противоконституционно.
Въпреки чрезвичайната ситуация госпожа Чокоева любезно прие да отговори на въпросите на вестник „Бряг“.
- Госпожо Чокоева, темата на нашия разговор трябваше да бъде започващото от днес прилагане на задължителна медиация за някои видове съдебни дела. Решението на КС за обявяването на съдебната медиация за незаконна изненада ли Ви?
- Да, разбира се. Ние в Русенския окръжен съд положихме много усилия да проведем конкурса, да изберем медиатори и да подготвим условията, при които ще работят и в които ще бъде извършвана медиацията между страните. Сигурно забелязахте на влизане в Съдебната палата, че вървят довършителните работи на помещенията, в които щеше да се превежда съдебната медиация. Строителите продължават довършителните работи, обзавеждането е купено…
- Какво ще стане с помещението, което подготвяхте за Съдебен център?
- Ще довършим започнатия ремонт и вероятно ще го ползваме за съдебна зала или някаква друга дейност. Ще му намерим предназначение, разбира се, но…
- 3ащо, според Вас, Конституционният съд обяви за противозаконно въвеждането на задължителна медиация в българските съдилища? От кои среди, според Вас, са дошли възраженията срещу този закон?
- Делото е образувано по искане на Висшия адвокатски съвет. В Решението си КС подробно е изложил своите аргументи за противоконституционност на оспорените текстове от ГПК и 3М. КС изложи мотиви, че решението му не е „изобщо до медиацията като инструмент за извънсъдебно разрешаване на правни спорове и възпитаване на култура на диалогичност в отношенията между правните субекти, а само до оспорената законова уредба като нормативен комплекс, във връзката между чиито компоненти се разкриват нарушения на конституционни принципи и права, обуславящи извода за несъответствие на уредбата в нейната цялост с Основния закон.“
. Вие самата какво мислите за медиацията, убедена ли сте в необходимостта от въвеждането й?
- Медиацията е един от алтернативните способи за разрешаване на спорове. В много случаи може да се окаже дори по-подходящ начин за разрешаването на конфликти. Социалната ценност на медиацията е в това, че утвърждава присъщото право на човека на избор – сам да разрешава своите проблеми, а не да му бъде наложено решение от съда. Медиацията обаче изцяло зависи от доброволността, личностните характеристики и отношения на лицата. Необходимостта от медиация се обуславя и от възможността голяма част от висящите дела да приключат по-бързо.
- В списъка на медиаторите към Министерството на правосъдието, който се поддържа повече от 15 години, фигурират и много хора без юридическо образование. Смятате ли, че те имат достатъчен капацитет да извършват тази дейност?
- В обявените за противоконституционни текстове за задължителна съдебна медиация, за медиатор беше предвидено задължително юридическо образование. Лицата, вписани в конкретния списък, следва да са преминали специализирано обучение по медиация, за да могат да осъществяват тази дейност. Юридическото образование е от полза при осъществяване на задачата да подпомагат страните неутрално и безпристрастно, за доброволно разрешаване на спорове. Не мога да коментирам капацитета на вписаните медиатори.
- Отмяната на Закона за медиацията окончателен акт ли е или постъпките за въвеждането й може да продължат?
- 3аконът за медиацията не е отменен, а само определени текстове от ГПК и ЗМ са обявени за противоконституционни. Решението на КС е задължително за всички, а медиацията като способ не е отменена.
Напиши коментар