Вили Икономов: Да помним цената на свободата!

Младите трябва да знаят,  че за нея са дадени много животи и тя не бива да се приема за даденост, казва председателят на русенския Съюз на ветераните от войните

Вили Икономов: Да помним цената на свободата!

България във Втората световна война

През есента на 1944 г. Българската армия се включва във войната срещу нацистка Германия на страната на Антихитлеристката коалиция. Над 450 хиляди български войници участват в бойните действия в Югославия, Унгария и Австрия. Близо 32 хиляди са убити, ранени или изчезнали безследно. Днес малцина от тях са сред нас, но споменът за подвига им остава.


9 май — ден с две лица. За едни той е Ден на Европа и началото на обединението на Стария континент. За други — Ден на победата над фашизма, денят, в който преди 79 години Втората световна война приключва с разгрома на нацистка Германия. Днес, когато геополитическото напрежение отново поставя под въпрос мира в Европа, гласовете на онези, които пазят жив спомена за жертвите на войната, звучат особено важно. В Русе тази мисия от години изпълнява Вили Икономов — председател на Съюза на ветераните от войните. Известен като педагог, музикант и ръководител на млади таланти, Икономов съчетава сценичната си кариера с отговорността да съхранява паметта за героите, воювали за свободата на България и Европа.

 Кой е Вили Икономов?

Той завършва Музикалната академия „Панчо Владигеров“ в София в класа на проф. Добри Палиев. От 1970 г. е водач на групата ударни инструменти в Русенската филхармония, а от 1984 г. преподава в НУИ „Проф. Веселин Стоянов“ — Русе. Ръководи вокални студиа, сред които „Северно сияние“ и „Компас“, и е директор на международния конкурс за млади поп изпълнители „Северно сияние“. Носител е на редица национални и международни отличия, сред които плакет „Русе“, награда на Министерството на културата и специална награда за мир от Световната асоциация на фестивалите и артистите (WAFA).  По-малко известно е, че Икономов е потомък на воин от Втората световна война и сам е започнал кариерата си в оркестъра на Русенския гарнизон. Именно тази лична връзка го отвежда до Съюза на ветераните от войните, чийто председател е днес.

С него разговаряме в навечерието на 9 май — за спомена, за забравата и за отговорността да предадеш истината нататък.

***

 - Г-н Икономов, как ще отбележите 9 май тази година?

Както винаги, ще поднесем цветя на паметниците на Альоша и на загиналите войници от войните. Това е наш дълг — да сведем глава пред паметта на онези, които са дали живота си за победата над фашизма и за свободата на Европа.

 - Лично за вас — какво означава този ден?

За мен това е преди всичко Ден на победата. Нашите бащи и братя са оставили костите си на фронтовете — на Драва и на други ключови места в хода на войната. Над 25 милиона са жертвите в тази война и Европа трябва да помни, че този ден бележи края на хитлеризма и нацизма. Ние, българите, също сме дали своя принос и наши войници са загинали далеч от родината. Това не бива да се забравя.

 - Каква е днес мисията на русенския Съюз на ветераните?

В Русе тази организация има дълга история. Дълги години тя бе ръководена от Василка Илиева — фронтовачка, жена с изключително чувство за дълг. След нейната кончина, аз поех щафетата, защото вярвам, че трябва да се съхрани това дело. Днес реалността е такава — от нашите ветерани е останал само един жив член, на 98 години. Всички останали си отидоха на достойна възраст. Сега организацията наброява 28 души — приемаме потомци, деца и внуци на ветераните, защото искаме да запазим организацията жива. Обмисляме дори промяна на името, за да отразява тази нова роля — пазители на паметта.

 - Какво Ви свързва лично с тази кауза?

В началото на кариерата си бях музикант във Военния духов оркестър в Русе. Цял живот съм бил свързан с военните среди. По-късно станах офицер от запаса и дълго време оглавявах военно дружество в Русе. А и съм потомък на баща си, който е носител на орден от Втората световна война. Тази закалка и уважението към стореното от предците ми е част от мен.

-       -  Днес какви са предизвикателствата пред ветераните?

Най-големият проблем е възрастта. Ветераните остаряват, стават трудноподвижни, а с това намалява и възможността за участие в обществения живот. Преди организирахме срещи по училища, беседи — сега това става все по-трудно. Но все пак опитваме да поддържаме връзка с младите хора.

-       -  Смятате ли, че младите българи знаят достатъчно за приноса на България във Втората световна война?

Правим всичко възможно да им разкажем. Организираме срещи, лекции, говорим за жертвите и приноса на българските войници. Но с отпадането на задължителната военна служба интересът на младите към тези теми сякаш намаля. Нужно е образование, нужно е да се припомня и да се разказва.

-       -  Има ли инициативи в Русе за съхраняване на тази памет?

В съюза правим ежеседмични лекции на различни теми, участваме в чествания, полагаме цветя на паметници, почитаме загиналите. Това са нашите малки, но постоянни усилия да поддържаме жив спомена.

-       -  В днешната напрегната обстановка, особено след войната в Украйна, как според вас трябва да се говори за Втората световна война, без да се политизира паметта?

Трябва да се говори истината — това беше война срещу хитлеризма и нацизма, война за освобождението на Европа от това зло. Хората трябва да помнят тази заплаха и никога да не позволят връщането на такива идеологии. Категорично осъждаме днешната война в Украйна. Мирът е ценност, която трябва да пазим.

-       -  Какво бихте казали на младите българи днес, на 9 май?

Да помнят цената на свободата. Тя не е даденост — за нея са дадени много животи. Младите хора трябва да бъдат образовани, да знаят историята и най-важното — да не допуснат никога отново войната да се върне в нашия дом.

-       -  Какво ви мотивира лично да продължавате тази работа?

Искам да съхраня делото на Василка Илиева и на всички ветерани, които отдадоха живота си и труда си за България. Това е моята мисия днес.

-       -  И накрая — какво ще пожелаете на гражданите на Русе?

Пожелавам им здраве от сърце. И апелирам: нека всички заедно се присъединим към борбата за мир, за да не допускаме никога повече войната да надвисне над нашите деца и внуци.

***

Девети май е ден на победа, но и на предупреждение — че мирът е крехък и свободата има своята цена. Думите на Вили Икономов звучат особено актуално днес, когато отново чуваме ехото на войната в Европа. Да помним. Да предаваме нататък. И най-вече — да не допускаме историята да се повтори.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори