Защо наблюдението на птици е перфектното хоби?

На разходка за птици с биолога Страхил Пеев

Защо наблюдението на птици е перфектното хоби?
Страхил Пеев

Страхил Пеев е на 36 години, биолог, от Русе. Завършил е средно образование в СОУЕЕ „Константин-Кирил Философ“, а  след това  бакалавърска степен по Биология и магистратура по Екология в Биологическия факултет на Софийски университет "Св. Климент Охридски". След университета започва докторантура и работи в „Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания“ при БАН като специалист биолог, където продължава да развива страстта си към птиците, зародила  се още докато е ученик.

 

Страхил Пеев е млад човек, посветил се на наблюдението и изследването на птиците в България. Често  е  инициатор на разходки за наблюдение на птици в градска и извънградска среда в Русе и  София, които организира и обявява във фейсбук страницата  си „Ruse Bird Walks. Запознах се с него по повод събитие за деца, съвместно организирано с него и с инициативата за занимания с деца сред природата „Екоприключения“, от която съм част. По време на разходката в Парка на младежта в Русе, която Страхил проведе неотдавна  с деца на възраст между 4 и 10 години, биологът показа прекрасен подход към малчуганите. Беше им осигурил бинокли и книги-определители  за видовете птици и местообитанията им. Децата с интерес наблюдаваха, чуха, храниха и научиха нови неща за птиците в русенските паркове.

 

***

Страхиле, разкажи ни повече за интереса си към птиците. Кога се появи тази твоя страст, която ти наричаш хоби?

По професия съм специалист по мониторинг на клинични проучвания, а моето любимо хоби наистина е наблюдението на птици. По време на ученическите си години бях доброволец в Биологичната експериментална база „Калимок“ към БАН, която се намира на 40 км от Русе, в близост до Тутракан. Там се зароди и страстта ми към птиците – много от летните ваканции прекарвах в изследователската станция, където опръстенявах птици (научен метод за индивидуално маркиране – б. а.). През това време мечтаех да стана изследовател и да пътувам по света в търсене на най-интересните и редки видове птици на планетата. Любовта ми към птиците ме вдъхнови да завърша Биология, а след това и магистратура по Екология.

Каква беше първата ти работа след следването и с какво допринесе тя за бъдещото ти развитие?

След университета започнах докторантура и работех в „Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания“ при БАН като специалист биолог. Това беше естественото продължение на моята страст да изследвам птиците. Там участвах в изключително интересни проекти, свързани с изследвания на миграцията, гнездовата биология и кръвните паразити при птиците. През тези години имах честта да работя с едни от най-изявените орнитолози в България и Европа, от които успях да науча много за важността на правилното събиране на данни и тяхното интерпретиране. Участвах в множество изследвания, чиито резултати са публикувани в редица орнитологични списания.

Какво те вдъхнови за инициативата Ruse Bird Walks, която е част от Bulgaria Bird Walks?

През ученическите си години не познавах други хора от Русе, които да имат интерес към птиците, и това винаги ме е подтиквало да показвам на всички колко интересни са те. През годините самата идея, че това хоби се развива с толкова бавни темпове в сравнение с държавите от Западна Европа, винаги ме е карала да търся начини за популяризирането му. Инициативата за разходките в градска среда възникна спонтанно, след разговор с приятел (Георги Камов – б.а.), който, също като мен, споделяше нуждата от повече популяризиране на птиците и хобито да ги наблюдаваш. Така през зимата на 2020г. в столицата стартирахме Sofia Bird Walks, където започнахме да организираме безплатни и регулярни разходки. Първите предизвикателства бяха свързани с техниката, с която разполагахме – главно лични бинокли и далекогледни тръби, които бяха крайно недостатъчни, за да покрият нуждите на разходките. По наша молба се отзоваха приятели, които дариха старите си бинокли и така успяхме да започнем разходките, в които всички участници имаха подсигурен бинокъл. Главната мотивация беше, че птиците се харесват на хората и срещнахме огромен интерес. Някои от разходките ни се запълваха с кандидати буквално за минути, след обявяването им.

Помага ли наблюдението на птици, практикувано като хоби, за развитието  на орнитологията в България?

В ерата на технологиите събирането на данни е от ключово значение и орнитологията също се възползва от тях. Редица платформи за регистриране на наблюдения на птици се адаптираха и постигат интересни научни резултати. Чрез така наречената „гражданска наука“, с която непрофесионалисти допринасят за събирането на научни данни, хората директно са въвлечени в изучаването на разпространението на птиците. Когато въвеждат данни от  своите наблюдения в общо достъпни платформи, като eBird, те помагат за изясняването на въпроси, свързани с числеността на популациите на птиците, тяхната миграция и дори климатичните промени и как те влияят върху живота на птиците.

Кои са интересните птици, които може да наблюдаваме в градска и извънградска среда в района на Русе? Деца включват ли се в разходките и познават ли сами някои видове птици?

В Русенска област са наблюдавани около 250 вида птици, което е повече от 50% от всички видове, регистрирани в България. Ние имаме щастието да се намираме на брега на река Дунав и без да напускаме комфорта на града, можем да се наслаждаваме на птици като къдроглавия пеликан, морския орел, малкия корморан и дори земеродното рибарче. В лесопарка Липник  до с. Николово, където често провеждаме разходки, гнездят осем вида кълвачи, сред които – черен кълвач и малък пъстър кълвач, които са съответно най-едрият и най-дребният в Европа. В парк „Приста“ гнездят десетки видове птици, сред които и забележителната авлига, на която кръстихме една от наскоро почистените алеи. Разходките, които организираме, са подходящи за деца и възрастни, независимо от опита и знанията им за птиците. На всяка разходка предоставяме професионална техника, дори и на най-малките, и ангажираме всички участници с търсенето и дебненето на птици по време на излета. Децата са изключително добри в търсенето и откриването на птици и много често сами ги показват на родителите си и на останалите участници. 

Какви са новите технологии, които допринасят за развитието на наблюдението и мониторинга на птици? Имаме ли система за следене на застрашени видове в района на Природен парк „Русенски лом“, който е истински птичи рай и е обявен за орнитологично важно място?

Както споменах, има редица платформи и приложения, които улесняват събирането на данни за птиците, относно тяхното разпространение и численост, но с навлизането на изкуствения интелект, с помощта на телефона си можем да разпознаваме птиците по снимка, а дори и по звук - директно, докато се разхождаме в природата или в градска среда.

Вече има бинокли, които комбинират всичко това и в реално време можете да разпознаете птицата, която наблюдавате. Това би било много полезно за начинаещи любители на птиците, или ако се намирате в екзотична страна и не разпознавате голяма част от видовете. В България и включително в ПП „Русенски Лом“ се провеждат иновативни изследвания с индивидуално проследяване на птици чрез GPS предаватели. Тези данни разкриват всичко за придвижването на отделни птици, за техните любими места за почивка и храна, както и по време на миграция.

Един от най-редките видове птици в ПП „ Русенски Лом“ е египетския лешояд, който е световно застрашен и Поломието е най-северната точка за гнездене на вида. През последните повече от 20 години се полагат огромни усилия за опазването на вида, благодарение на което все още имаме възможността да го наблюдаваме в района. Тук гнездят и още няколко вида хищни птици, сред които орел змияр, малък креслив орел и най-голямата сова в Европа – бухалът. Каньонът на река Русенски Лом е много добро място за наблюдение на птици и често провеждаме разходки именно там, покрай селата Басарбово, Кошов, Иваново. За тази година сме предвидили и още разходки в „Русенски лом“ на нови локации.  

Ти зае второ място в първото издание на Бизнес академията за стартиращи предприемачи BASE в Русе с инициативата Bulgaria Bird Walks – разходки за наблюдение на птици. Какво предстои да развиеш по проекта си?

Тук искам да използвам възможността да благодаря на организаторите от Start-Up Factory за организацията и на журито, за високата оценка. Нашата мисия е да показваме красотата и разнообразието на птиците до възможно повече хора. Организирането на разходките в 5-те най-големи града на страната бе следващата голяма стъпка, която се радвам, че предприехме. За момента сме се фокусирали разходките да станат още по-разпознаваеми и извън София, за да може повече хора да се докоснат до птиците и до това зареждащо с положителни емоции хоби.

 

Как съвместяваш работните и любителските си ангажименти?

 

Участници в нашите разходки много често са ни казвали, че след като са били на излет за наблюдение на птици с нас, вече гледат по нов начин на парковете и градската среда. Веднъж като се научи да разпознава по звук част от обикновените птици - например като големия синигер, обикновената чинка, косът или славеят, човек разбира, че тези видове са буквално навсякъде около нас. Аз съм постоянно нащрек и редовно, докато чакам на светофар, се оглеждам в небето и често попадам на видове като малък ястреб или бял щъркел, които си преминават необезпокоявани над града, заедно с редовните в градски птици - враните, свраките или гларусите. Също така, слухът ми е винаги готов да обърне внимание на отделни обаждания или песен на пойна птица, така че мога да кажа, че птиците са по всяко време, всеки ден с мен. Друго мое любимо занимание през зимните месеци е зареждането на хранилки в парковете в Русе. Всяка седмица почиствам и зареждам хранилките със сурови ядки, за да може птиците в града да намират по-лесно храна през студените месеци.

 

Според теб, колко важно е да имаш подкрепяща среда и да си заобиколен от съмишленици? Може ли наблюдението на птици да допринесе за намаляването на стреса сред хората?

 

Човек да е заобиколен от съмишленици, за мен е едно от най-важните неща. Провеждането на разходките допринася хора с общи интереси да се намират един друг. Много съм щастлив, че благодарение на нашите разходки, в Русе вече има общност от любители на птиците, която се разраства и допринася за развитието на хобито в града. Според мен, всяко занимание, което кара човек да се чувства спокоен и го пренася в свят, далеч от ежедневните грижи, спомага за намаляването на нивата на стреса. Със сигурност мога да потвърдя, че наблюдението на птиците е едно от тях. 

 

Как семейството ти вижда и разбира твоето хоби, свързано с наблюдението на птици?

 

През годините винаги съм срещал подкрепата на родителите ми, а по-късно и на моята съпруга, с която сме обиколили десетки страни заради птиците. Една от най-екзотичните държави, която посетихме заедно, бе Колумбия – страната с най-голямо разнообразие от птици. Щастлив съм, че семейството ми е до мен и ме подкрепя в хобито ми и че имам възможността да участвам в организацията на разходките, за да може още повече хора да се докоснат до природата и птиците, които ни заобикалят.

 

Какво предвиждаш от тук нататък? И какво си пожелаваш?

Относно разходките - искам да покажа на участниците през тази година всички 250 вида птици, които се срещат в нашия регион и защо не - по време на нашите разходки да открием заедно нов вид за България. В личен план, естествено, си пожелавам здраве за мен и моето семейство, а също и бъдещи пътешествия до екзотични страни, в търсене на най-редките видове птици на планетата.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори